Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w UE

04.09.2018, 13:36

Żeby Państwa podróż przebiegła bez problemu polecamy zrobić podstawowy przegląd pojazdu (kontrola stanu opon wraz z kontrolą ciśnienia , poziom płynów eksploatacyjnych , stopień zużycia klocków hamulcowych itp.) wraz z kontrolą zawartości niezbędnego wyposażenia pojazdu.

Niemcy

Niemcy są krajem tranzytowym do innych państw tj. Holandia , Francja , Belgia , Anglia itd. W Niemczech opony zimowe wymagane są tylko wtedy,gdy warunki na drodze tego wymagają – nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych. Niezbędne wyposażenie pojazdu : apteczka, trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelki odblaskowe. W Niemczech można korzystać z naszych usług , dane kontaktowe można uzyskać pod pomoc drogowa niemcy oraz laweta niemcy.

Austria

W Austrii wymagane są opony zimowe tylko i wyłącznie podczas trudnych warunków atmosferycznych od 1.11. do 1.04. Głębokość bieżnika nie może być mniejszą niż 4 mm. Zalecane jest posiadanie łańcuchów – często występuje znak nakazujący założenie ich. Dodatkowym zagadnieniem, które warto poruszyć jest winieta. Winieta jest wymagana do poruszania się po autostradach austriackich. Można ją zakupić na stacjach benzynowych przy granicy A-DE. Policja może też skontrolować czy na wyposażeniu pojazdu znajduje się apteczka, kamizelka odblaskowa oraz trójkąt.

Włochy

We Włoszech zależnie od regionu wymagane są opony zimowe. Warto zorientować się czy w tym regionie do którego Państwo zmierzają są wymagane. Również zalecane jest posiadanie na wyposażeniu łańcuchów na koła. Obowiązkowo powinniśmy mieć na wyposażeniu kamizelką oraz trójkąt, ponieważ tego wymagają włoskie przepisy.

Francja

We Francji można spotkać lokalne drogi oznaczone znakami „Pneus neige” – co oznacza, że na tych drogach istnieje obowiązek stosowania opon zimowych. Tam, gdzie nakazują znaki drogowe należy zakładać również łańcuchy. Dodatkową ciekawostką jest wymóg posiadania alkomatu jednorazowego. Na wyposażeniu obowiązkowym pojazdu możemy wyróżnić: komplet żarówek oraz trójkąt ostrzegawczy.

Słowacja

Na Słowacji opony zimowe są bezwzględnie obowiązkowe w okresie od 15.11 do 15.03. Zaś przez cały rok w pojeździe musi znajdować się trójkąt,apteczka,kamizelka,podnośnik,lina holownicza,zapasowy komplet bezpieczników oraz żarówek.

Czechy

W Czechach opony zimowe są obowiązkowe od 1.11. do 31.03. Obowiązkowym wyposażeniem jest trójkąt, apteczka, komplet żarówek oraz kamizelka – musi posiadać ją kierowca i każdy z pasażerów. Tak samo jak w Austrii obowiązkowa jest winieta uprawniająca do poruszania się po odcinkach płatnych.
Autopomoc24h
Autopomoc24h
Szef przedsiębiorstwa